close
تبلیغات در اینترنت
مقایسه سیستم عامل های لینوکس و ویندوز
irngroup
Help Programmers, Service Users

امتیاز دهید:
ساخت حساب کاربری ورود تبلیغات راهنما قوانین تماس با ما حامیان

سرویس های ما

از امکانات بیشتری استفاده کنید.
# تبلیغات

اخبار سایت و دیگر امکانات در کانال تلگرامی: irngroup@
نرم افزار های مورد نیاز
IDM
19 آبان 95

Mozilla Firefox
31 شهریور95

Google Chrome
28 شهریور95

Internet Explorer
24 مرداد 93

Opera
18 آبان 95

KMPlayer
19 خرداد 95

Telegram Desktop
12 تیر 95

Winrar
14 تیر 95
چهارشنبه 17 شهريور 1395

لینوکس یا ویندوز؟ چرا؟

به نام خدا

ویندوز یا لینوکس؟‌ چرا؟‌ کدام کارکرد بهتری دارد؟‌ کدام مفید هستند؟

در همین ابتدا از شما تقاضا داریم بدون هیچگونه تعصبی راجع به سیستم عامل ها به ادامه مقاله توجه کنید. تعصب  یکی از خصوصیت های ماست اما در برخی موارد تعصب می تواند بازخورد منفی داشته باشد. شاید شما هم به فروم ها یا وبلاگ های مختلف مراجعه کردید و درباره لینوکس یا ویندوز مطالبی به دست آوردید. اما قطعا شما هم به این نتیجه رسیده اید که تمامی آنها از روی تعصب نوشته شده اند و اگر به ادامه ی مقاله و نظرات دیگران توجه کنید این مسئله را خواهید فهمید. اما ما اینجا می خواهیم جدا از هرگونه تعصبی این دو را با هم مقایسه کنیم.

لینوکس بهتر است یا ویندوز؟‌ به طور قطع نمی توان گفت لینوکس بهتر است یا ویندوز. لینوکس یکسری ویژگی های خاص خود را دارد و ویندوز هم همینطور. اگر شما قصد دارید برای اولین بار به لینوکس یا ویندوز نقل مکان کنید، حتما بارها و بارها این جمله را شنیده اید که هر کدام ویژگی های خود را دارند اما این را بدانید هرچقدر هم این جمله برایتان تکراری شده باشد باز هم درست است. هیچگاه نمی توان گفت کدام نسبت به دیگری برتری دارد. حتی اگر لینوکس خیلی سیستم عامل خوبی باشد از آن طرف ویندوز نیز سیستم عامل خوبی است و این را می توانید با سوال از طرفداران این دو سیستم عامل بدانید.ابتدا بگذارید اینگونه به شما بگویم. لینوکس یک سیستم عامل متن باز (Open Source) است و از این رو یکسری ویژگی هایی دارد که بعدا به آن می پردازیم، ویندوز نیز یک سیستم عامل محبوب است و تنوع محصولات در آن بیش از لینوکس است و این نیز یک ویژگی برای ویندوز است اما آیا همین کافیست؟ این را بدانید در این مقاله نسخه در نظر گرفته شده اوبونتو است.

 

مقایسه لینوکس با ویندوز

بگذارید یک لحظه  ویندوز را فقط به عنوان یک سیستم عامل گیمینگ در نظر بگیریم. لینوکس یک سیستم عامل متن باز است واین یکی از بهترین قابلیت های آن است. کسی که عاشق کدنویسی و برنامه نویسی و از این دست موضوعات است قطعا ویندوز نمی تواند تمامی توانمندی های آن فرد را به چالش بکشد چرا که هر چقدر هم نرم افزار های برنامه نویسی برای‌‌ آن زیاد باشد بازم هم فرد نمی تواند توانمندی خود را به چالش بکشد. از طرفی لینوکس را می توان به عنوان سیستم عامل محبوب کدنویسان و هکر ها که عمده کار روزانه شان نوشتن کد است و به اصطلاح روزشان با نوشتن یک خط کد شب نمی شود شناخت. صبر کنید! فکر نکنید که محیط لینوکس فقط کدنویسی است و از نقل مکان به آن صرف نظر کنید! خیر، منظور ما این است که این سیستم عامل محبوب کسانی است که کدنویسی می کنند چراکه آزادی بیشتری در کارشان دارند، در واقع در برخی موارد می توان گفت آزادی بینهایتی دارند. کسی که به لینوکس نقل مکان می کند نباید انتظار قالبلیت های ویندوز برای مثال اجرای بازی های گرافیکی را از لینوکس داشته باشد و اگر شما با این ذهنیت که در لینوکس نیز قادر هستید به راحتی ویندوز بازی کنید پس بهتر است در ویندوز بمانید. این به این معنی نیست که لینوکس هیچگونه بازی ندارد، خیر!‌ به هر حال هر شخصی و یا بهتر بگویم هر کدنویسی نیاز به تفریح و بازی دارد.

از این مسائل بگذریم و به سراغ مسئله امنیت بریم. اگر شما اولین تجربه استفاده از لینوکس را داشته باشید حتما به سراغ نصب آنتی ویروس بر روی آن میروید اما اینکار بی فایده است. لینوکس نیازی به آنتی ویروس ندارد و احتمال ویروسی شدن آن بسیار کم است. در این مسئله اختلاف نظرات زیادی وجود دارد. یک عده میگویند لینوکس بسیار در مسئله امنیت قوی است برای همین ویروسی نمی شود و عده ای دیگر می گویند به دلیل اینکه کاربران کمی از لینوکس استفاده می کنند برای همین یک ویروس نویس هرگز وقت خود را برای نوشتن ویروس برای سیستم عاملی که تنها 4% دنیا از آن استفاده می کنند هدر نمی دهد. اگر از من بپرسید هر دوی این نظرات درست هستند. لینوکس از این نظر در مسئله امنیت قوی است که 1. در صورت مشاهده هرگونه باگی ظرف چند ساعت آپدیت جدید از ناشر، منتشر شده و باگ را برطرف می کند و 2. اگر ویروس نویس را یک تروریست در نظر بگیرید هرگز یک تروریست در مکان های خلوت بمب گذاری نمی کند و بمب خود را در جایی کار می گذارد که به تعداد بیشتری آدم آسیب وارد شود. اما جدا از اینها یک بحث اساسی وجود دارد که به نظرم تمامی این جنجال ها را پایان میدهد و آ‌ن بحث میزان آشنایی فرد و میزان مهارت فرد در حفظ امنیت خود است. شما اگر بهترین و ایمن ترین سیستم عامل جهان را نیز دست یک نابلد بدهید قطعا آن را خراب می کند و چه بسا به صورت اتفاقی برای آن یک ویروس یا باگ نیز ایجاد کند. به هر حال اگر باز هم می خواهید آنتی ویروس در لینوکس نصب کنید می توانید از آنتی ویروس ClamAV یا ... استفاده کنید کافیست در اینترنت جستجو کنید.

در ضمن یکی از بهترین قابلیت های لینوکس می تواند موضوع آپدیت باشد. یعنی کوچک ترین باگی که در لینوکس پیدا شود پس از چند ساعت یا حداکثر چند روز آپدیت جدید منتشر می شود و باگ برطرف می شود اما در ویندوز اگر باگی پیدا شد شما باید تا آپدیت بعدی صبر کنید

یک مسدله دیگر که شاید برا خیلی ها مشکلی نداشته باشد حجم سیستم عامل است که لینوکس حجم کمتری نسبت به ویندوز دارد.

 

مقایسه ویندوز با لینوکس

ویندوز را شما قطعا باید بشناسید چراکه یکی از محبوب ترین سیستم عامل های جهان است. ویندوز در بخش گیمین بسیار تنوع دارد و در بخش های دیگر نیز این تنوع را حفظ کرده.

یکی دیگراز ویژگی های ویندوز استفاده آسان از آن است. برای مثال برای نصب یک نرم افزار، بر روی ویندوز شما به راحتی با چند کلیک می توانید آن را نصب کنید ولی در لینوکس زحمت کمی بیشتر است. منظور از زحمت این است که کسی که کدنویسی بلد نیست و به آن علاقه ای هم ندارد نصب نرم افزار در لینوکس برایش کمی زحمت دارد.

اگر شما در ویندوز به مشکلی بربخورید کافیست در اینترنت یک سرچ ساده کنید. خواهید دید حجم عظیمی از سایت ها و وبلاگ ها درباره ی مشکل شما مطالبی گذاشتند و به راحتی مشکل شما حل می شود. در لینوکس شما باید به انجمن های مربوطه سر بزنید و اگر جواب خود را نگرفتید باید سوال خود را مطح کنید. البته در چند سال اخیر این مشکل نیز تا حدی برطرف شده

من به بیان همین ویژگی ها از ویندوز کفایت می کنم چرا که همه آن را می شناسند و این ویژگی ها، مهم ترین آنهاست.

 

حرف آخر

قطعا نمی توان گفت که کدام یک از این دو سیستم عامل خوب هستند. هر کدام برای یک کاری مفید و کاربردی هستند. این مسئله دقیقا به مانند مقایسه لپتاپ هاست. همه به دنبال یک لپتاپ خوب در همه نظر هستند. لپتاپی که در بخش گیمین عالی عمل کند و در مسائل آفیس یا گرافیک نیز بهترین عملکرد را از خود داشته باشد و این بارها و بارها توسط خیلی ها نهی شده و مسئله سیستم عامل هم دقیقا همین است. اگر شما علاقه به انجام بازی مثل Counter Strike یا Call Of Duty یا ... را دارید پس بهتر است در ویندوز بمانید. اما اگر علاقه ی چندانی به بازی ندارید و بیشتر شما با کد سروکار دارید پس پیشنهاد می کنیم لینوکس را نصب کنید. اگر هم شما به هر دوی این موضوعات علاقه دارید پیشنهاد می کنیم لینوکس را در کنار ویندوز نصب کنید. اما آن را تا جای ممکن درون ویندوز نصب نکنید، دلیل آن را در مقاله بعدی به شما خواهیم گفت. این مقاله تنها یک بررسی بسیار ساده بین این دو سیستم عامل است اگر می خواهید تخصصی تر این دو را مقایسه کنید در اینترنت جستجو کنید یا مقاله های دیگر از ایران گروپ را مطالعه کنید. با تشکر از شما

منبع: ایران گروپ

به اشتراک بگذارید
دیدگاه ها درمورد "مقایسه سیستم عامل های لینوکس و ویندوز"
1.نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.
2.سوالات تخصصی خود را در انجمن تخصصی ایران گروپ مطرح کنید.
3.رمز عبور تمامی فایل ها «www.irngroup.ir» است. در وارد کردن آن دقت کنید.

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی